Loading
Yaşar Ersoy

Yaşar Ersoy

Kurucu

1951’de Limasol’da doğan Yaşar Ersoy; ilk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1960’lı yılların sonlarından 1970’li yılların başlarına değin Limasol’da amatör tiyatro çalışmaları yaptı.

1975’te Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Bu tarihten başlayarak Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu – yönetmen olarak çalıştı.

Tiyatroya, siyasetin ve bürokrasinin müdahalesinin olamayacağını, tiyatronun ancak özgür, özerk, ve bağımsız yapılabileceğini savunan ve bunun için mücadele veren Yaşar Ersoy’un, Lefkoşa Belediyesi’nin düzenlediği “Lefkoşa Kültür Sanat Festivali’ne Çağ-Der adına Vatandaş Oyunu ile katılması üzerine Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’ndaki işine 1980 Eylül’ünde son verildi. Bunun üzerine arkadaşlarıyla birlikte (Osman Alkaş, Erol Refikoğlu, Işın Cem) ve dönemin Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mustafa Akıncı’nın desteği ile Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Yaşar Ersoy, 1980 Eylül’ünden 2003’e kadar Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun Sanat Yönetmeni olarak, 2003’ten 2012’ye kadar ise Genel Sanat Koordinatörü olarak görev yaptı.

Yaşar Ersoy tiyatro ve kültür sanat alanında yaptığı çalışmalardan ve başarılarından dolayı bir çok ödül aldı.

Tiyatroyu, en yüce sanat olan “yaşama sanatına “ bir hizmet aracı olarak gören Yaşar Ersoy bugüne kadar yüzün üzerinde oyun sahneledi ve yetmişin üzerinde oyunda rol aldı. Yaşar Ersoy, Kıbrıs Türk Tiyatrosu’nun gelişmesi için tiyatro binası yapılmasından tiyatro festivali düzenlenmesine, eğitimli oyuncu yetiştirilmesinden, çocuk ve gençlik tiyatrosu çalışmaları yapılmasına, okullararası tiyatro festivalinden özerk tiyatro kurumuna uzanan çalışmalar gerçekleştirdi.

Demokrasi kültürünün oluşması ve gelişmesi için verilen mücadelede yer alan Yaşar Ersoy çeşitli sivil toplum örgütlerinin (Çağdaş Sanatçılar Derneği, Kıbrıs Türk Kültür Sanat Konseyi, Kıbrıs Türk Barış Derneği, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, İlerici Sendikalar Federasyonu, Belediye Emekçileri Sendikası, Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği) yönetim ve yürütme kurullarında çalıştı.

Bir çok ödül kazanan ve iki toplumun yakınlaşması ve barış ortamının yaratılması için öncü olan Yaşar Ersoy; Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Satirigo Tiyatrosu ile birlikte bir çok ilke imza atarak etkinlikler gerçekleştirilmesini sağladı. Bu nedenle, Ersoy’a Güney ve Kuzey Kıbrıs’tan “Barış ve Başarı” ödülleri verildi.

Çeşitli gazete ve dergilerde tiyatro, kültür ve sanat üzerine yazılar yayımlayan Yaşar Ersoy’un “Kıbrıs Türk Tiyatro Hareketi”, “Umut En Son Ölür”, “109 Yazarın kaleminden Lefkoşa Belediye Tiyatrosu” ve iki dilde (Rumca ve Türkçe) Kıbrıs Türk Tiyatro tarihini içeren 2009 Ajandası adlı dört kitabı yayımlandı. Ayrıca toplumsal ve siyasal olaylarla iç içe Kıbrıs Türk Tiyatro Hareketi’ni konu alan 242 dakikalık belgesel bir film yaptı. Barış ve özgürlük şiirlerinden oluşan bir şiir CD ve kaseti de bulunmaktadır. Ersoy, farklı TV, radyo kanallarında bir dönem “Merhaba Yaşam” adlı bir kültür sanat programı da yapıp, sundu. Evli ve iki çocuk babasıdır.