Loading

Biz Kimiz?
Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’yuz. Bu toplumun tiyatrosuyuz.
Dünya üzerinde bölünmüş bir kentin tiyatrosuyuz.
Dünyaya kapalı bir sistemde bir tiyatroyuz.
Tiyatroya ihtiyacı olduğuna bizi ikna edemeyen devlette bir tiyatroyuz.
Kimlik kaygısı duyan bir toplumun tiyatrosuyuz.

Ne yapıyoruz?
Tiyatro yapıyoruz. Kendimizi ve tiyatro sanatını var etmeye çalışıyoruz.
Barış için uğraşıyoruz, birleştirmeye çabalıyoruz.
Evrensel değerler ve estetik anlayışla tiyatro yapmaya çalışıyoruz, dünyayla bağ kurmayı amaç ediniyoruz.
Toplumun tiyatroya ihtiyacını biliyoruz, canla başla ve her koşulda bunun için çalışıyoruz.
Sanatın bir toplumun kimliğindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu akıldan çıkarmıyoruz.

Bugüne nasıl geldik?
Lefkoşa Belediye Tiyatrosu, Yaşar Ersoy, Osman Alkaş, Erol Refikoğlu ve Işın Cem’in öncülüğünde 3 Kasım 1980 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi meclisi kararıyla kuruldu. Uzun yıllar toplumcu gerçekçi, eleştirel sanat anlayışıyla çalışarak sahnelediği oyunlarla Kıbrıs Türk Tiyatro hareketine yeni açılımlar, yeni anlayışlar kazandırdı. 

Bugüne dek geçen süre içerisinde akademik eğitime verdiği önemle konservatuar ve tiyatro okullarına gönderdiği, mezun olmalarının ardından kadrosuna kattığı gençler ve daha niceleriyle büyüdü. Bugün Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun oyunculuk yanında reji, dramaturji, tasarım, teknik, idari alanlarda çalışan bir kadrosu var. Sezon içinde yetişkinler ve çocuklar için oyunlar sahnelemek yanında toplumun geniş kesimlerine çocuklar, gençler ve yetişkinlerle sürdürdüğü tiyatro çalışmalarıyla ulaşıyor. Ayrıca her yıl eylül ayında ülkenin en önemli tiyatro festivalini, Kıbrıs Tiyatro Festivali’ni düzenliyor ve kendi oyunlarıyla da yurt dışında festivallere katılıyor.

Yurt içinde ve yurt dışında imza attığı başarılar yanında bölünmüş bir ada olan Kıbrıs’ta iki toplum arasında yumuşamaya ve barışa hizmet etmek için Güney Kıbrıs’taki Satirigo Tiyatrosu’yla tüm engellere ve zorluklara rağmen birçok ortak çalışmayı gerçekleştirdi. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu, TC Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Şehir Tiyatroları ile yaptığı “Tiyatro Alanında” işbirliği protokolü çerçevesinde iki tiyatro kurumuyla karşılıklı işbirliğini geliştirdi.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu toplumsal sorumluluğuyla ve tiyatro sanatının gereklerini yerine getirerek yaptığı çalışmalarla Kıbrıs Türk halkının en önemli ve öncü sanat kurumlarından kabul edilmektedir.

Hakkımızda