Loading
Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda Sanat Yönetmenliği Seçimi Yapıldı
01 Haziran 2021

Yurt içinde ve yurt dışında Kıbrıs Türk Tiyatrosunun en önemli temsilcisi olan, düzenlediği tiyatro festivalleri ile adından sık sık bahsettiren ve 40 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdüren Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'na 1999 yılının Eylül ayında Yaşar Ersoy hocamın desteğiyle ilk adımı attım. İlerleyen zamanlarda Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Şube Amiri Kıymet Karabiber'in de teşvikiyle Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Yüksek Lisansımı tamamladım. O günlerden bu günlere birçok oyunda görev almakla birlikte hala daha öğrenmeye çalışıyorum.
Tiyatronun bir karşı duruş olduğu, olanla olması gerekeni aynı sahnede buluşturması gerektiği ilkesinden yola çıkarak aday olduğum Lefkoşa Türk Belediyesi Sanat Yönetmenliğini arkadaşlarımın oylarıyla 31 Mayıs 2021 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar devraldım.
Dünya amansız bir salgınla boğuşurken bundan en çok etkilenen kurumların başında gelen tiyatro maskelerin altında nefes almaya çalışıyor. Peki, nefes almak mümkün mü? Tedavisi olan bu hastalığa karşı, karşımızda kocaman bir sorun var;
Ulaşılamayan AŞI...
AŞI’ya ulaşmaya çalışıyoruz...
Ya da onun bize ulaşmasını bekliyoruz...
Trajikomik bir durumla karşı karşıyayız aslında...
Ama sanat ama tiyatro her zaman küllerinden doğmayı başarmıştır tarih boyunca...
Bu maske altından nefes almaya çıkılan yolculukta, küllerimizden yeniden doğarken yeni oyunlar, yeni projeler ve yeni anlatılması gereken hikâyelerin heyecanı içerisindeyim. En yakın zamanda perde diyerek, buluşacağımız güzel günlere.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni
Cem Aykut

Galeri